Elektrisch rijden

Laadpaal update: Jouw auto automatisch laden op zonnestroom

Je hebt een laadpaal van Zonneplan en je hebt zonnepanelen. Met de nieuwste app-update werken die twee nog beter samen. Wek je meer stroom op dan je in huis verbruikt? Dan laadt jouw auto automatisch op. Op deze pagina lees je wat het is en hoe je het instelt.

Wat is zonladen?

Zonladen is een nieuwe functie in de Zonneplan app. De laadpaal weet hoeveel stroom je teruglevert aan het elektriciteitsnet. Is er voldoende teruglevering? Dan start jouw Zonneplan laadpaal automatisch met laden. De zonnestroom die je niet zelf verbruikt, gaat dus voortaan direct je auto in. Zo ben je minder afhankelijk van het net en haal je alles uit je zonnepanelen, ook als de regels rondom salderen veranderen.

Hoe werkt het?

Dankzij de Zonneplan Connect in jouw slimme meter meet de laadpaal live hoeveel stroom je teruglevert aan het net. Jij stelt eenmalig in vanaf hoeveel teruglevering het laden mag starten, en de laadpaal regelt de rest. Laat de laadkabel standaard in de auto, ook als je even niet hoeft te laden. Is je teruglevering stabiel boven de ingestelde startwaarde? Dan begint het laden automatisch.

Even iets minder zon door een wolkje voor de zon? Dan vult stroom uit het net het tekort aan. Is de zon voor een langere periode weg? Dan stopt het laden automatisch.

Er wordt altijd geladen op het minimale vermogen dat de laadpaal en je auto ondersteunen. Dat is ongeveer 1,4 kW bij een 1-fase aansluiting en ongeveer 4,1 kW bij een 3-fasen aansluiting.

Zo stel je het in

Zonladen vind je in de modus ‘Slim automatisch’. Instellen gaat eenvoudig:

1. Open de Zonneplan-app en ga naar het tabblad Laden.
2. Tik op Modus en kies ‘Slim automatisch’.
3. Zet zonladen aan.
4. Pas eventueel de startwaarde en minimale laadperiode aan naar jouw voorkeur.
5. Laat de laadkabel standaard in de auto, ook als je even niet hoeft te laden. Het laden start automatisch als er voldoende en een stabiele teruglevering is.

De instellingen uitgelegd

Start laden vanaf

Laat de laadkabel standaard in de auto, ook als je even niet hoeft te laden. Je auto begint dan automatisch met laden zodra je teruglevering stabiel boven deze startwaarde komt. Is er minder teruglevering dan het minimum? Dan vult het elektriciteitsnet automatisch aan. De startwaarde staat standaard op 2.000 watt.

 

Welke vermogen is voor jouw situatie het beste? Dat hangt grofweg af van 3 dingen:

    • Het type laadpaal: 1-fase of 3-fasen.
      Je auto heeft minimaal 1.380 W (1-fase) of 4.140 W (3-fasen) nodig om te laden. Met een 1-fase laadpaal kies je standaard een lager vermogen om van het laden op zonnestroom te profiteren. Bij een 3-fasen aansluiting heb je meer keuze afhankelijk van jouw situatie.
    • Het vermogen van je zonnepanelen (Wattpiek).
      Hoe hoger het piekvermogen (Wattpiek) van je panelen, hoe vaker en langer je genoeg overschot hebt om te laden. Met 4.000 Wp heb je bij een 3-fasen laadpaal maar een korte periode per dag echt genoeg vermogen. Stel je de drempel wat lager in, dan laad je langer: deels op zon, deels op netstroom.
    • Jouw voorkeur: laden op 100% zonnestroom of een mix met netstroom.
      Kies je voor puur zonnestroom? Stel de drempel dan hoger in, zodat je auto alleen laadt bij voldoende teruglevering. Vind je een aanvulling met stroom vanuit het net ook prima? Dan kun je de startwaarde lager zetten en profiteer je op meer momenten van de dag.

 

 

Laadpaal Zonnepanelen (Wp) Gekozen startwaarde Resultaat
1-fase < 2.000 Wp 800–1.000 W Mix van zon + netstroom
1-fase 2.000–4.000 Wp 1.000–1.400 W Grotendeels op eigen zon
1-fase > 4.000 Wp 1.400 W Bijna volledig op eigen zon
3-fasen < 4.000 Wp 2.000–3.000 W Mix van zon + netstroom
3-fasen 4.000–6.000 Wp 3.000–4.200 W Grotendeels op eigen zon
3-fasen > 6.000 Wp 4.200 W Bijna volledig op eigen zon

Minimum laadperiode

Op dagen met wisselende bewolking kan je auto regelmatig starten en stoppen. Bij sommige auto’s geeft dit een foutmelding. Je kunt daarom instellen hoe lang je auto minimaal laadt om dit te voorkomen. De minimale laadperiode staat standaard op 15 minuten.

Veelgestelde vragen

  • Ik zie de functie nog niet in de app. Hoe kan dat?

    Deze functie is beschikbaar als je de app hebt geüpdatet. Indien jij de Zonneplan app niet automatisch laat updaten, moet je de update handmatig uitvoeren via jouw App-store of Play-store.

  • Wisselt het laadvermogen op basis van de hoeveelheid teruglevering?

    Nee, zonladen laadt altijd op het minimale vermogen dat de laadpaal en de auto ondersteunen. Dat is ongeveer 1,4 kW bij een 1-fase aansluiting en ongeveer 4,1 kW bij een 3-fasen. Het laadvermogen past zich dus niet aan de hoeveelheid zon aan.

  • Hoe werkt zonladen laden samen met gepland laden?

    Zonladen en gepland laden zijn verschillende manieren om slim te laden. Ze zitten allebei in de modus ‘Slim automatisch’.

    Bij zonladen laadt de auto automatisch bij voldoende teruglevering. Jij plugt je laadkabel in, stelt eenmalig de startwaarde in en de rest gaat vanzelf. Zo heb heb je jouw zonladen zelf in de hand; laadt je zoveel mogelijk op jouw zonnestroom? Of kies je met een lager startwaarde voor een mix van jouw zonnestroom en stroom vanuit het net.
    Zonladen gebeurt altijd op het minimale laadvermogen. Dat is ongeveer 1,4 kW bij een 1-fase aansluiting en ongeveer 4,1 kW bij een 3-fasen aansluiting

    Bij gepland laden plan je zelf een laadsessie via de app. Je kiest een vertrektijd en het gewenste aantal kilometers. De laadpaal maakt een schema zodat je accu op tijd vol is, op de momenten met de laagste stroomprijs. Gepland laden heeft voorrang op zonladen en laadt standaard op 11 kW bij een 3-fasen laadpaal. Wekken je zonnepanelen op dat moment stroom op? Dan gebruik je zo veel mogelijk eigen stroom. De rest vult het net aan.

    Kort gezegd: zonladen geeft je de mogelijkheid om automatisch te profiteren van je zonnestroom, gepland laden optimaliseert op tijd en prijs.

  • Mijn auto laadt niet, terwijl het zonnig is. Hoe kan dat?

    Dit kan meerdere oorzaken hebben:

    • de teruglevering ligt nog lager is dan de ingestelde startwaarde
    • de teruglevering is nog niet stabiel boven de ingestelde startwaarde
    • er is een andere functie actief die voorrang krijgt, zoals een laadschema van de laadmodus Slim automatisch
  • Hoe werkt dit samen met jouw thuisbatterij?

    • Al jouw Zonneplan-producten komen samen in de Zonneplan app. We weten daardoor wat de activiteit is van de Zonneplan thuisbatterij. Deze teruglevering rekenen we niet mee voor zonladen. De laadpaal reageert dus puur op teruglevering van zonnestroom.
    • Bij andere thuisbatterijen hebben we geen inzicht in de activiteit van de batterij. Hierin kan dus geen onderscheid gemaakt worden tussen teruglevering vanuit jouw zonnepanelen of teruglevering vanuit jouw thuisbatterij. De laadpaal ziet beiden als dezelfde teruglevering, waardoor de auto zal gaan laden.
  • Werkt dit voor alle zonnepanelen of alleen met zonnepanelen van Zonneplan?

    Dit werkt voor alle zonnepanelen, maar wel in combinatie met een energiecontract van Zonneplan.

Lees meer